Nyhet

Huvitz

Tonometer HNT-1/1P

Tonometer som mäter snabbt och bekvämt med en mjuk luftstöt (non-contact)

Artikelnr: HNT-1/1P
  • Beskrivning

    Tonometer som mäter snabbt och bekvämt med en mjuk luftstöt (non-contact)

    • Bekväm mätning med mild luftstöt
    • Noggrann mätning
    • Enkel och smidig användning

    Bekväm mätning med mild luftstöt

    HNT-1/1P genomför undersökningen smidigt med ett luftstötsystem som automatiskt anpassar styrkan efter det intraokulära trycket, utan direkt kontakt med hornhinnan och utan behov av bedövande ögondroppar.

    Noggrann mätning

    HNT-1P har en inbyggd pachymeter som gör det möjligt att mäta patientens hornhinnetjocklek för en mer exakt mätning av det intraokulära trycket. Det kompenserade intraokulära trycket (CIOP) visas direkt baserat på det uppmätta värdet.

    Enkel och smidig användning

    Auto Tracking Guide
    HNT-1/1P spårar automatiskt pupillens mätpunkt och fokuserar därefter. Om målet ligger utanför det automatiska spårningsområdet guidar joysticken eller hakstödet vilken riktning som behöver justeras.

    Användarvänligt gränssnitt
    HNT-1/1P är enkel att använda tack vare ett intuitivt och välbekant ikonbaserat operativsystem.

    Anslutning till HIIS-1
    Data som mäts av HNT-1/1P kan överföras till HIIS-1 (integrerat datahanteringssystem) för att kunna hanteras genom registrering av patient och datum.

    Läs mer hos tillverkaren Huvitz HNT-1/1P

  • Fråga om produkt